Koszule nocne

Bielizna to także to, w czym kładziemy się spać. Dawniej kobiety zakładały na noc długie i szerokie koszule nocne, wykończone ozdobami tuż przy szyi. Ale to jeszcze nic. Koszule nocne były także ubraniem, w którym kładli się do snu mężczyźni. Piżamy to stosunkowo nowy wynalazek. Od ich powstania, bielizna nocna damska i męska ma swoje odrębne wersje.

Tradycyjne piżamy też różniły się od tego w czym sypia się obecnie. Najczęściej były one zabudowane, a szyło się je z miękkich tkanin w kwiatki, słoniki lub misie. Dziś panie znacznie chętniej sypiają w piżamach uszytych w stylu bardziej sportowym niż słodkim, choć oczywiście nie brak im kobiecych akcentów. Długie i powłóczyste koszule nocne zostały wyparte przez króciutkie, cieniutkie i zmysłowe koszulki na ramiączkach. Letnie piżamki składają się z bardzo krótkich koszulek i spodenek.

Nocne ubranka dla pań są szyte z satyny, cienkiej bawełny lub tworzyw sztucznych. Piżamy na zimę szyje się z frotte lub polaru i przypominają one tradycyjne dresy. Bielizna nocna musi być luźna i przewiewna, tak by ciało mogło w niej odpocząć.