Historia krawatów

Krawat jest obecnie jednym z najbardziej popularnych dodatków garderoby męskiej. Jest on na tyle popularny, że towarzyszy on mężczyznom nie tylko przy okazji ważnych wydarzeń i uroczystości, ale także w życiu codziennym. Nie wiele jednak osób, które krawat noszą zastanawiały się nad tym, jaka jest historia krawatów.

Według jednego ze źródeł historia tej ozdoby sięga XVII wieku. Jej nazwa wywodzi się z języka francuskiego od słowa „la cravate”. Jednak już wcześniej kojarzono tę nazwę z chorwatami, którzy służyli w armii u króla Francji Ludwika XIII, a którzy na szyjach mieli przewiązane kolorowe chusty. Zwyczaj noszenia ówczesnych krawatów został przejęty także przez francuzów, a następnie brytyjczyków. Nie trzeba było długo czekać, by krawaty moda na krawaty dotarła też do kolonii angielskich w Ameryce. W latach dziewięćdziesiątych XVII wieku krawat był już stałym elementem strojów na naszym kontynencie.

Przez kolejne lata zmieniały się tkaniny, z których produkowano ten męski dodatek. Przede wszystkim zmieniały się też sposoby jego wiązania, które bardzo często uwarunkowane były sytuacjami politycznymi. Jednym z przykładów na to może być tzw. węzeł „Steinkerk” wiązany bardzo luźno. Wziął on swoją nazwę od miejscowości, w której francuzi toczyli walkę z anglikami, a ponieważ musieli całą swoją uwagę poświęcić wrogowi nie przywiązywali zbyt dużej uwagi do sposobu zawiązania swoich krawatów.

Obecnie istnieje wiele sposób wiązania, jak i wiele rodzajów krawatów. Ich dobór zależy od tego, w jakich okolicznościach mężczyzna chce się pokazać oraz od tego, jaka moda panuje w danym momencie.