Jak dobrać krawat

W dzisiejszych czasach można by zaryzykować stwierdzenie, że o statusie człowieka świadczy jest ubiór. Bardzo często zdarza nam się oceniać kogoś właśnie po jego wyglądzie. I nie jest to niczym złym ponieważ sami, w zależności od potrzeby sytuacji, staramy ubrać się w ten sposób, by nasz ubiór był naszą wizytówką.

Jednym z elementów garderoby, który wyróżnia mężczyzn jest jego krawat. Niewiele jednak osób wie, że istnieją pewne zasady, jak dobrać krawat. Powinien on być dobierany nie tylko do naszej koszuli, czy garnituru, ale również do naszej budowy ciała, wykonywanego zawodu oraz okoliczności, w której w krawacie się pokazujemy.

I tak na przykład mężczyźnie wysocy powinni zakładać raczej krawaty szersze, które nie powinny być dłuższe niż pasek w spodniach. Węzłem najbardziej pasującym do tego typu osób jest węzeł podwójny. Inaczej sprawa wygląda u osób niskich. Ich krawaty powinny być wąskie i związane węzłem prostym.
Wzór krawata powinien być dobierany także do koloru włosów. Mężczyźni o blond włosach powinni wybierać krawaty o większych wzorach, ale stonowanych kolorystycznie. Bruneci natomiast mogę pozwolić sobie na krawaty o nasyconej barwie i o wzorach bardzo kontrastujących.

Kiedy krawat stanowi element naszego firmowego stroju musimy pamiętać o tym, że krawaty, które bardzo kontrastują do koszul budują duży dystans między osobami. Taki dobór kolorystyczny charakterystyczny jest dla osób pracujących w bankach lub przedstawicieli firm. Warto pamiętać też o tym, że chcąc wzbudzić sympatię płci przeciwnej powinniśmy dobierać krawaty o delikatnych kolorach i unikać krawatów w paski.