Konserwacja krawatów

Krawaty są jednym z bardziej delikatnych elementów odzieży męskiej. Ich konserwacja i przechowywanie wymaga wielkiej uwagi, ponieważ w bardzo łatwy sposób mogą ulec zniszczeniu.

Chcąc cieszyć się krawatem jak najdłużej trzeba zastosować się co najmniej do kliku zasad.

Po pierwsze po każdym ściągnięciu krawata należy go rozwiązać i wygładzić miejsca, w którym znajdował się węzeł. Zapobiegnie to tworzeniu się zdeformowań materiału a także będzie motywacją do tego, by krawat za każdym razem był wiązany od nowa.

Dobrze też, kiedy krawat przechowywany jest na specjalnym wieszaku, który zapobiega zgniataniu krawata w szafie przez inne ubrania.
To o czym bardzo często zapominają mężczyźni, jest sposób czyszczenia krawatów. Powinny być one czyszczone tylko i wyłącznie chemicznie. Pranie w pralce, nawet przy najniższej temperaturze sprawia, że krawaty zmieniają swoją strukturę. Szczególnie dotyczy to krawatów wysokiej jakości z jedwabiu. Tego rodzaju dodatki należy czyścić tylko i wyłącznie w pralniach.
Innym sposobem, jak dbać o krawat, jest zwrócenie większej uwagi na to, w jaki sposób go transportujemy podczas podróży. Nie powinniśmy przewozić krawata w torbie, ale w specjalnych pudełkach przygotowanych właśnie dotransportuj krawatów.

Warto też pamiętać, że tkaniny, z których przygotowane są te dodatki garderoby, nie powinny być prasowane żelazkiem. Jedwab jest materiałem bardzo delikatnym i każde użycie żelazka powoduje, że krawędzie krawata stają się ostre i tracą swoją „miękkość”.

Chcąc kilkakrotnie korzystać ze swoich krawatów, mężczyźni powinni większą uwagę zwracać na wszystkie powyżej wymienione czynniki. Wtedy dbanie o krawat stanie się czymś przyjemnym, a on sam będzie w pozytywny sposób podnosił wartość noszących go osób.